Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Drodzy Uczniowie!!
W ostatnich dniach komputer i telefon stał się dla Was niezbędnym narzędziem pracy i kontaktu z rówieśnikami i Nauczycielami. Korzystanie z Internetu wspomaga Waszą naukę, rozwija zainteresowania, ale także nadal jest formą rozrywki i spędzania czasu wolnego. Nie zapomnijcie proszę by korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Ważne jest również przestrzeganie zasad zachowania się w Internecie, które stanowić będą jedno z kryterium oceny Waszego zachowania.

Zasady zachowania się w Internecie:
(dotyczą wszystkiego co robisz w sieci – podczas lekcji i innych form aktywności)
1. Szanuj innych użytkowników Internetu i traktuj ich tak, jak chcesz by traktowano Ciebie.
2. Bądź odpowiedzialny za to co piszesz:
– nie umieszczaj obraźliwych wpisów,
– nie publikuj poniżających komentarzy czy grafik,
– nie prowokuj innych do kłótni,
– nie krytykuj wypowiedzi swoich kolegów.
3. Dbaj o dane swoje i innych użytkowników. Nie udostępniaj danych osobowych lub wizerunku swoich koleżanek i kolegów.
4. Szanuj czas i nie zakłócaj pracy innych ( pisz na temat). Nie zaśmiecaj skrzynek niepotrzebnymi materiałami, które później utrudniają odszukanie wartościowego materiału.
5. Bądź kulturalny! Zwracaj się w kulturalny sposób do Internautów – pamiętaj o zwrotach grzecznościowych, stylu wypowiedzi.
6. Nie kradnij ! Szanuj prawo do własności w sieci – jeśli publikujesz zdjęcie, obrazek czy wypowiedź podaj autora i źródło ich pochodzenia. Nie podpisuj się pod cudzą własnością.
7. Podczas przeglądania stron potrzebnych do nauki, korzystaj w szczególności z tych podanych przez nauczyciela.
8. Pomagaj!! Jeśli ktoś zwróci się do Ciebie o pomoc, zrób to – pomoc koleżeńska jest teraz bardzo potrzebna.
9. Przemyśl, co publikujesz na portalach społecznościowych.
10. Stosuj zasady Netykiety !

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu:

11. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
12. Nie otwieraj linków niewiadomego pochodzenia i nie przekazuj ich dalej. Mogą one zawierać treści niedozwolone oraz ściągać wirusy na Twój komputer.
13. Jeżeli dzieje się coś, co Ciebie zaniepokoiło powiedz o tym rodzicom lub zaufanej , dorosłej osobie.
14. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu, numeru telefonu
i innych tego typu informacji.
15. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
16. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić ich wiarygodność.
17. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

Źródło: http://www.dzieckowsieci.pl

Dla rodziców link : https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html
bezpieczny internet