Święto Patrona

Święto Patrona – Prof. Waleriana Pańki i Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów


8 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 74. rocznicę urodzin i 24. rocznicę śmierci prof. Waleriana Pańki – pochodzącego z Turzego Pola prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wielkiego patrioty, prawnika, a przede wszystkim Człowieka i Patrona naszej szkoły.

Tegorocznej akademii z okazji Dnia Patrona, przygotowanej przez Panie Zuzannę Konieczną i Justynę Kucharską towarzyszyła myśl o ponownym przerwaniu ciszy, która wciąż, niestety, roztacza się nad Osobą Profesora i okolicznościami Jego śmierci wśród elit politycznych i naukowych naszego kraju oraz w mediach. Ciszy, która, jak pisał Ryszard Kapuściński, „jest sygnałem nieszczęścia i często – przestępstwa. Jest takim samym narzędziem politycznym jak szczęk oręża czy przemówienie na wiecu. Cisza jest potrzebna tyranom i okupantom, którzy dbają, aby ich dziełu towarzyszyło milczenie. […] Cisza ma swoje prawa i wymagania. […] Cisza żąda, aby wrogowie ciszy zniknęli nagle i bez śladu.”

Uczniowie klas II i III gimnazjum, w myśl niezgody na tę ciszę, przypomnieli jeszcze raz zaproszonym Gościom, Gronu Pedagogicznemu, swoim kolegom i uczniom, którzy w tym roku po raz pierwszy zawitali w progi naszej szkoły, kim był Prof. Walerian Pańko, jak żył, co osiągnął, jakim był człowiekiem oraz jakie przesłanie nam zostawił. Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą interesujące fotografie z różnych lat życia Profesora oraz wspomnienia członków rodziny, studentów, współpracowników i znajomych o naszym Patronie, przy których w niejednym oku zakręciła się łza. Na zakończenie tej części akademii młodzież przypomniała, jakimi wartościami kierował się Prof. Pańko i jakie przesłanie nam zostawił. „Kochaj Boga, Ojczyznę i ludzi” – brzmi to najważniejsze, zapisane przez Matkę w pamiętniku szkolnym młodego Walerka i wyryte w sercu na całe życie.

Mamy nadzieję, że te słowa będą również drogowskazem dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy podczas drugiej części akademii złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Aktu pasowania dokonała Pani Maria Rymarz, zastępca burmistrza Brzozowa. Dumni i jeszcze lekko onieśmieleni pierwszacy zaprezentowali również program artystyczny, nad którego przygotowaniem czuwali Pani Agata Bereza oraz Pan Wojciech Ryń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości w galerii zdjęć – tutaj

Justyna Kucharska

Wykonanie i obróbka zdjęć Wojciech Ryń