Przedświąteczny wyjazd do Warszawy.

Witaj, Warszawo!
Stolica – serce Narodu. To tutaj uchwalane są ustawy i zapadają najważniejsze decyzje mające doniosły wpływ na losy państwa i życie jego mieszkańców. To centrum kultury i nauki, miejsce spotkań artystów i przedstawicieli wielu państw. Któż z nas nie chciałby chociaż raz przejść się sejmowymi korytarzami, zasiąść w loży (chociażby na balkonie sali sejmowej), przejść się ulicami Starówki, czy wrócić myślą do bogatej historii tego miasta.
To, o czym marzy niejeden Polak, dane było uczniom Szkoły Podstawowej im. prof. Waleriana Pańki w Turzym Polu. Myśl o zwiedzeniu naszej stolicy zrodziła się już w sierpniu. Dzięki życzliwości ludzi dobrej woli – sponsorom – nabrała ona realnych kształtów już na początku roku szkolnego. Najwyższa Izba Kontroli zaoferowała posiłki i zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym w Goławicach.
Korzystając z zaproszenia i gościnności, wyruszyliśmy w niezwykłą podróż tuż przed świętami – w zimowy ranek, 14 grudnia. Ale nim dotarliśmy do Warszawy, w Czarnolesie „przemówił” do nas Jan Kochanowski. Wsłuchując się w nieśmiertelne treny i fraszki, przenieśliśmy się na chwilę do XVI -wiecznej Polski. Byliśmy dumni z jej rozkwitu i wolności, z mądrości naszych przodków i wielkości poezji Jana z Czarnolasu.
Pełni wrażeń dotarliśmy wieczorem do miejsca odpoczynku, gdzie z ciepłą kolacją i z dobrym słowem czekali na nas pracownicy NIK.
Ze zdwojoną energią i zapasem sił wyruszyliśmy następnego dnia do Warszawy, aby z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki podziwiać panoramę miasta. Wprawdzie gęsta mgła przesłoniła dalekosiężne spojrzenie na stolicę, jednak nikt nie marudził z tego powodu, a radość została wyrażona w uśmiechach i utrwalona na licznych zdjęciach.
Dodatkową atrakcją tego dnia była podróż metrem, którym przemieściliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Historię patriotycznego zrywu, jakim było powstanie 1944 r., tragiczne zmagania ludności z wrogiem przybliżył nam przewodnik, który z niezwykłą pasją opowiadał o zbiorach muzealnych i związaną z nimi historią. To była wspaniała lekcja patriotyzmu.
Nastrój zadumy zmienił się diametralnie, gdy późnym wieczorem wkroczyliśmy do Ogrodu Świateł w Wilanowie. Naszym oczom ukazały się cudowne, różnobarwne kwiaty i rozświetlone drzewa. Można było również przejść pod bogato iluminowanymi sklepieniami, które niekiedy przypominały bramy triumfalne. Ale to nie wszystko! W pewnym momencie rozbrzmiała muzyka. I to jaka muzyka! Usłyszeliśmy najpiękniejsze melodie największych kompozytorów – Antoniego Vivaldiego czy Piotra Czajkowskiego! W tak muzyki zapalały się i gasły diody ułożone w kształt roślin i zwierząt. To była prawdziwa duchowa uczta!
Kolejny dzień – to wizyta w Sejmie. Oprócz sejmowego przewodnika, o pracy posłów i senatorów opowiadał nam Pan Adam Śnieżek, przedstawiciel mieszkańców Ziemi Brzozowskiej. Uczniowie dowiedli, że bardzo dobrze orientują się w bieżących zagadnieniach politycznych i charakterze pracy naszego rządu. Być może to oni zasiądą w przyszłości w sejmowych lożach?…
Aby dobrze przygotować się do pełnienia tak ważnej funkcji, trzeba mieć w sobie pasję poznawczą. A tę wyzwolił w uczniach trzygodzinny pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca, samodzielnie przeprowadzić  doświadczenia, przekonać się, jak nasze zmysły pozwalają odbierać świat, sprawdzić, czy można ufać maszynom, oraz jak „myśli” sztuczna inteligencja.
Cudownym zwieńczeniem dnia był spacer po Starówce. Słowami Pani przewodnik przemówiły do nas mury miasta, w których utrwalona są najstarsze dzieje stolicy.
Ostatnim akordem pobytu w Warszawie było spotkanie z pracownikami Najwyższej Izby Kontroli. Uczniowie mogli zobaczyć siedzibę NIK-u na ulicy Filtrowej i usłyszeć o jej historii. Przed budynkiem zobaczyli portrety prezesów, a wśród nich portret patrona naszej szkoły – profesora Walerian Pańki. Teraz już mogliśmy wracać do codzienności…
Bardzo dziękujemy wszystkim, których starania i ofiarność umożliwiły wyjazd dzieci do Warszawy. Dziękujemy Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, Dyrektor Generalnej, Dyrektorowi Rzeszowskiej Delegatury, Kierownikowi Ośrodka Szkoleniowego NIK w Goławicach, wszystkim Pracownikom NIK, którzy swoim zaangażowaniem i obecnością wspierali naszą wizytę, Panom Posłom: Piotrowi Babinetzowi i Adamowi Śnieżkowi, właścicielom firmy Nowy Styl, Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Uniwersytetu Śląskiego, Panu Radnemu Piotrowi Jatczyszynowi, Pani Dyrektor, Opiekunom i Rodzicom.
Marzanna Pańko – Wojtowicz

Więcej zdjęć na naszym szkolnym Facebook

SAVE_20211227_140557SAVE_20211227_140611IMG_20211216_121459