Odkrywamy pasje i talenty

Odkrywamy pasje i talenty w Zespole Szkół w Turzym Polu

W wielu z nas drzemią nieodkryte talenty. Czasem wystarczy tylko jeden impuls, aby podzielić się z ludźmi swoją pasją. Niejednokrotnie poszukujemy idola, dzięki któremu zaczynamy realizować nasze marzenia. Skąd jednak czerpać ten wzór do naśladowania? I tutaj pomocna staje się szkoła, która pomaga w szukaniu autorytetów i często znajduje je bardzo blisko.

W czwartek 9 marca w Zespole Szkół w Turzym Polu gościliśmy wspaniałych ludzi – pasjonatów, którzy nie wstydzą się mówić o swoich zamiłowaniach. Pani Donata Bosak – mieszkanka Humnisk, ale sercem i duszą związana z Turzym Polem, ponieważ to stąd pochodzili jej dziadkowie – znana jest jako blogerka, recenzentka, felietonistka, ale przede wszystkim miłośniczka literatury pięknej. Czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce i wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Podczas spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz nauczycielami Pani Donata wspaniale opowiedziała o swoim zamiłowaniu do książek. Zwróciła uwagę, że czytać należy już od dzieciństwa, a w przyszłości może zaowocować to wielką pasją czytelniczą.  Zaprezentowała uczniom fragment przeczytanego ostatnio utworu, pokazała ulubione książki i oczywiście odpowiadała na pytania zadawane przez słuchaczy. Dla miłośników czytania Pani Donata  pozostawiła jedną ze swoich książek, która zostanie wpisana do inwentarza biblioteki szkolnej. Miejmy nadzieję, że spotkanie z Panią Bosak będzie sprzyjało popularyzowaniu czytelnictwa w naszej szkole i uczniowie chętniej sięgną po książkę.

Na skromnej szkolnej „scenie” swoim występem zaszczycił nas także Pan Michał Szuba – muzyk, gitarzysta, półfinalista programu „Mam talent”, mieszkaniec Brzozowa. Jego zamiłowaniem jest głównie muzyka flamenco, ale nie stroni też od innych utworów. Miguel Moon – bo taki nosi pseudonim artystyczny – zauroczył szkolną publiczność swoim występem oraz wspaniale opowiedział o rozwijaniu swojej pasji. Dowiedzieliśmy się, że jego marzeniem był występ na scenie z Andrzejem Paśkiewiczem – muzykiem w zespole Manitou.  Marzenie artysty spełniło się po 21 latach, ale pan Michał podkreślił, że warto było czekać i dążyć do celu. Nasz gość odpowiedział także na wszystkie uczniów i nauczycieli, którzy pragnęli dowiedzieć się jak najwięcej o osobie Pana Michała.

Na zakończenie, jak to zawsze bywa podczas spotkań ze sławnymi ludźmi, nasi goście rozdawali autografy. Tłum uczniów oblegał Pana Michała i Panią Donatę. Jest to dowodem, że osoby te cieszą się dużą popularnością i są idolami dzieci i młodzieży. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej.

W czasie spotkania poznaliśmy ludzi, którzy swoje pasje rozwijają od dzieciństwa. Dowiedzieliśmy się jednak, że każdy wiek jest odpowiedni, aby spełniać swoje marzenia, odkrywać talenty i pokazywać je innym ludziom. Nasi goście zapalili w nas iskierkę, dzięki której być może niejeden z nas „wyjdzie z ukrycia” i pochwali się tym, co potrafi.

Dziękujemy Pani Donacie oraz Panu Michałowi, że zechcieli przyjąć nasze zaproszenie i zaprezentować swoje talenty i pasje. Spotkania z wyjątkowymi ludźmi zawsze przynoszą różnorodne korzyści i jesteśmy przekonani, że i tak będzie tym razem. Serdeczne podziękowania składamy też na ręce Pani Dyrektor Zuzanny Koniecznej, która umożliwiła spotkanie oraz Pani Beacie Koniecznej i Magdalenie Szubie za przywiezienie naszych gości do szkoły.

„Pasja to sens życia” – powiedział uczniom Miguel Moon. Kierujmy się tymi słowami
i postępujmy tak, aby każdego dnia rozwijać swoje talenty. Być może w naszej okolicy mieszkają ludzie, którzy chcą opowiedzieć innym o swoich zamiłowaniach. Zapraszamy te osoby do współpracy z naszą szkołą i zachęcamy do wspólnych spotkań z uczniami i nauczycielami.

Maria Pelc