Projekt uczniów kl. II Gimnazjum

We czwartek, 18 czerwca o godz. 12 :00 na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Turzym Polu nastąpił finał projektu edukacyjnego uczniów klasy II Gimnazjum pod hasłem „Jestem Polakiem. Jestem Europejczykiem.”

Młodzież od października 2014 r. do maja 2015 r. zbierała potrzebne do realizacji zadania materiały. Celem projektu było bliższe poznanie wybranych krajów Unii Europejskiej, najważniejszych informacji o nich, kultury, tradycji oraz kuchni.

Już na początku realizacji, po omówieniu spraw organizacyjnych, uczniowie losowo zostali podzieleni na grupy dwuosobowe, w których mieli pracować nad wybranym państwem. Wszyscy z zaangażowaniem czynnie działali na wspólny sukces.

Produktem finałowym było odśpiewanie „Ody do radości” w języku niemieckim, angielskim oraz polskim, a także w ciekawy sposób zaprezentowanie  informacji o wybranym państwie przy wsparciu prezentacji multimedialnej oraz charakterystycznej dla danego kraju  muzyki. Dużo pracy i wysiłku młodzież włożyła także w przygotowanie wystawy z pamiątkami. Niektóre z nich były specjalnie sprowadzane z zagranicy.

Miłą niespodzianką dla zaproszonych gości, dzięki zaradności uczniów i nawiązanych kontaktach, były nagrane pozdrowienia dla społeczności szkolnej Turzego Pola w językach: włoskim, francuskim, angielskim oraz hiszpańskim.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się suto zastawiony stół z charakterystycznymi dla danego kraju potrawami. Uczestnicy mieli okazję popróbować, m.in.: sałatki greckiej, czarnych i zielonych oliwek, kiełbasek, sałatki ziemniaczanej, pizzy, smorrebrod, pajdy chleba okraszonej smalcem a do tego ogórka, tarty, trufli prosto z Francji, mozzarellli i innych rodzajów sera, pomidorków, mandarynek i pomarańczy. Nie zabrakło także filiżanki herbaty prosto z Londynu.

Uczniowie prezentowali informacje o następujących państwach:

Dania – Klaudia Władyka i Jolanta Wojtoń

Francja – Łucja Zgłobicka i Konrad Wojtowicz

Grecja – Aleksander Żyłka i Patryk Pawlikowski

Hiszpania – Wiktor Bigos i Krzysztof Żak

Niemcy – Aleksandra Kędra i Tomasz Kędra

Polska – Dominik Rypyść i Piotr Dykiel

Wielka Brytania – Wiktoria Wolańska i Aleksandra Federczak

Włochy – Kamila Mendyka i Kamila Wrona

Opiekunem uczniów była wychowawczyni p. Zuzanna Konieczna.

 

Za pomoc w realizacji uczniowie podziękowali p. Iwonie Adamskiej – Baran – nauczycielce j. niemieckiego, p. Annie Niezgodzkiej – nauczycielce j. angielskiego oraz p. Wojciechowi Ryń– nauczycielowi informatyki.

Fotorelację z projektu przygotowała p. Bożena Bober – nauczyciel wspomagający.

 

Wychowawca klasy serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc przy realizacji projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć w naszej galerii – tutaj