Dzień Patrona

„Cały świat usuwa się z drogi człowiekowi, który wie, dokąd zmierza” – myśl ta stała się głównym mottem tegorocznych obchodów Dnia Patrona, które miały miejsce 7.10. 2022 r. 

Tradycyjnie, ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobie Waleriana Pańki w Jasionowie. Następnie uczniowie i nauczyciele, na czele z Pocztem Sztandarowym, przemaszerowali do kościoła, w którym uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez proboszcza Piotra Łyska. Później udaliśmy się do szkoły. Pani Dyrektor Zuzanna Konieczna przywitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia akademii. W 81. rocznicę urodzin i 31. rocznicę śmierci profesora Waleriana Pańki uczniowie zabrali Wszystkich w niezwykłą podróż śladami naszego rodaka. Wsłuchując się w wiersze, prozę i piosenki, mieliśmy okazję poznać miejsca związane z życiem Patrona naszej szkoły. Nasze myśli wędrowały od Turzego Pola, gdzie urodził się Walerian Pańko, przez Jasionów, Brzozów, Wrocław, Katowice i Warszawę. Na koniec powróciliśmy do rodzinnej miejscowości, gdzie pamięć o naszym Mistrzu jest wciąż żywa. Zwieńczeniem pierwszej części stał się układ taneczny „Feniks z popiołu”  w wykonaniu zespołu GAG. 

Ten dzień był szczególnie ważny dla pierwszoklasistów, którzy zostali włączeni  w poczet uczniów naszej szkoły. Dzieci swoją postawą i zaangażowaniem udowodniły, że będą godnie nosić miano ucznia Szkoły Podstawowej im. prof. Waleriana Pańki. Po uroczystym ślubowaniu, aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor, a pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje wręczyli zaproszeni goście – Panowie Wiesław Motyka oraz Krzysztof Pszczółka. Nie zabrakło również życzeń i prezentów dla naszych pierwszaków. 

Dziękujemy, że w tej ważnej uroczystości towarzyszyli nam goście, którzy z radością odpowiedzieli na nasze zaproszenie – Pani Bożena Anyszewska (emerytowany dyrektor szkoły)
i Panowie: Wiesław Motyka (Dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie), Krzysztof Pszczółka (przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Uniwersytetu Śląskiego), Robert Federczak (sołtys Turzego Pola), Zbigniew Cyganik (radny Rady Miejskiej w Brzozowie), ks. Piotr Łysek (proboszcz parafii) oraz Rodzice naszych uczniów. Nie zabrakło również słów płynących od pozostałych „Przyjaciół” szkoły, którzy z przyczyn osobistych i zawodowych nie mogli uczestniczyć w spotkaniu. Pani Dyrektor przekazała podziękowania i życzenia od Pani Edyty Gawrońskiej (siostrzenicy profesora),  Państwa Wiktorii i Władysława Orlików (siostry i szwagra Waleriana Pańki), Pana Mariana Banasia (Prezesa NIK),  Pani Małgorzaty Motylow (wiceprezesa NIK), Pana Romana Szula (turzopolanina), Pani Barbary Dżugan (starszego wizytatora KO), Pani Ewy Żurawskiej (wiceprzewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Uniwersytetu Śląskiego), Pani Marii Krzanowskiej (emerytowanego pracownika UŚ) oraz Pana Józefa Górnego (emerytowanego pracownika NIK). Jest nam niezmiernie miło, że tak wiele życzliwych osób pamięta o naszej Szkole, która przecież jako jedyna w kraju ma zaszczyt nosić imię profesora Waleriana Pańki. 

Uroczystej akademii towarzyszyła wystawa prac uczniów – wierszy zgłoszonych do konkursu „Turze Pole w wierszu i piosence” oraz zdjęć naszej miejscowości. 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody tego ważnego dnia – uczniom, Pani Dyrektor, nauczycielom,  pracownikom szkoły oraz rodzicom.

Maria Pelc

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: Szkoła Podstawowa im. prof. Waleriana Pańki w Turzym Polu | Facebook

1665470203632.jpeg 061 004a 087a 025 044 072 060 044 049 032a 063