„Jeden za wszystkich…”

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”,

czyli o „Szlachetnej Paczce” w ZS w Turzym Polu

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolski projekt, stworzony przez ks. Jacka Stryczka, który ma na celu pomoc rodzinom i osobom żyjącym w niezawinionej biedzie. Ludziom często wydaje się, że biedni są sami sobie winni. Nie przyjmujemy do wiadomości, że zdarzenia losowe, zupełnie od nas niezależne mogą sprawić, że sami nie będziemy mieć pieniędzy na chleb. „Szlachetna Paczka” dociera do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy. Jej celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę w życiu. Ma również na celu połączenie ludzi – biednych z bogatymi, którzy chcą się podzielić tym, co mają. Jest to możliwe dzięki wolontariuszom, którzy odwiedzają rodziny, poznają je, włączają do projektu i są ich łącznikami z Darczyńcami.

Rejon Brzozów Szlachetnej Paczki został utworzony w tym roku po raz pierwszy dzięki Pani Zuzannie Koniecznej, która po przejściu odpowiednich szkoleń, została jego Liderem. Koordynowała pracę osiemnastu wolontariuszy, zwanych w projekcie „SuperW” oraz zadbała o logistykę przedsięwzięcia, m. in. o szkolenia dla wolontariuszy, czy organizację magazynu na paczki dla rodzin. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Lidera Rejonu i wolontariuszy w dniach Finału Szlachetnej Paczki, czyli 12 i 13 grudnia 2015 r. realną pomoc otrzymało 47 rodzin z okolic Brzozowa, m. in. z Brzozowa, Humnisk, Starej Wsi, Turzego Pola, Przysietnicy, Bzianki, Izdebek.

Nasza szkoła również całym sercem zaangażowała się w ten projekt. Dużą grupę wolontariuszy stanowili pracownicy Zespołu Szkół w Turzym Polu: Zuzanna Konieczna – Lider Rejonu, pedagog; Lesław Błaż – nauczyciel historii; Anna Heret – wychowawca świetlicy, Justyna Kucharska – nauczyciel języka polskiego; Edyta Sabat – nauczyciel religii; Elżbieta Wojtoń – pracownik sekretariatu. Dobrymi duchami przedsięwzięcia były Pani Dyrektor Bożena Anyszewska, która pomagała w sprawach organizacyjnych i logistycznych oraz Pani Marzanna Pańko-Wojtowicz, nauczyciel języka polskiego.

Nasza szkoła została także jednym z Darczyńców i dzięki wspólnemu wysiłkowi pani dyrektor, nauczycieli, pracowników i uczniów utworzyła wartościową paczkę dla wybranej, potrzebującej rodziny wielodzietnej. W paczce znajdowało się m. in. łóżko dla chłopca, o którym marzył, biurko do odrabiania lekcji, kurtki, buty, lalki, samochodzik na sterowanie, radyjko i inne zabawki, rzeczy codziennego użytku, bielizna, pościel, kosmetyki i żywność.

Ponadto, w dniu Finału grupa uczniów pod kierunkiem Pani Anny Heret umiliła pracę w magazynie, śpiewając piękne kolędy i pastorałki.

Było to doświadczenie, które sprawiło, że pracownicy i uczniowie naszej szkoły jeszcze bardziej zintegrowali się, poczuli, że są prawdziwą wspólnotą, która, współpracując ze sobą, potrafi realnie zmienić czyjeś życie na lepsze. Poznaliśmy siebie od innej strony i przekonaliśmy się, że w każdym z nas jest wiele dobra. Niejednokrotnie byliśmy nawet zaskoczeni, ile każdy z nas potrafi dać i zrobić dla drugiego człowieka. Choć minęło już trochę czasu od Finału Szlachetnej Paczki, wciąż wspominamy te chwile z uśmiechem na twarzy, bo dzięki temu, że podjęliśmy wyzwanie, czyjeś święta były pełne radości, a nie zmartwień.

Cały trud związany z pracą wolontariusza wynagrodził Finał Szlachetnej Paczki. Odwiedziny u rodzin, ich uśmiechy, łzy szczęścia, niegasnące słowa podziękowań – wspomina Pani Anna Heret. – Z całą pewnością, jeśli będę mieć taką możliwość, znów zaangażuję się w pomoc i zachęcam do niej innych, ponieważ potrzebujących jest bardzo wielu – dodaje.

Pamiętajmy o tym na co dzień i podczas kolejnej edycji Szlachetnej Paczki.

Justyna Kucharska

Więcej zdjęć w naszej galerii – tutaj